Giriş Yap    Üye Ol
Oyunlar   GB   İtem   PUBG   Dota2   CS:GO Skin   Key   Store   Destekle   Param   Ödeme Yap   İletişim   Yorum  
 
 Haberler    E-Spor   eSpor-Dijital Dünyanın 1 Numaralı Rekabeti 

Kaan Kural’ın İşletmeciliğini Yaptığı Bilgisayar ve Masaüstü Oyun Kulübü Goblin’de Keyifli Bir Sohbet

 

Kadıköy’de meşhur Rexx sinemasının 50 metre uzağındaki bilgisayar ve masaüstü oyun dükkanı Goblin. Üç işletmecisi olan bu dükkanın işletmecilerinden birisi de basketbol yorumcusu denildiğinde akla ilk gelen isimlerden birisi Kaan Kural.

Kendini daha küçüklükten beri gamer olarak gören Kural, 9 aydır  eSporda profesyonel yorumculuk yapıyor.

İşletmeciliğini yaptığı dükkanın bir kısmı eSpora bir kısmı da Game of Thrones ve Lord of the Rings gibi masaüstü kart oyunlarına ayrılmış durumda.

Espor dünyanın bir ucundaki kişinin diğer ucundaki kişilerle internet üzerinden oyun oynayabileceği ya da büyük organizasyonlar aracılığıyla fiziksel olarak da bir araya gelebileceği bir spor dalı.  Dünya çapında geniş bir taraftar kitlesi, lisanslı oyuncuları ve müthiş kariyer fırsatları olan bir spor dalı.

eSpor oyunlarının içinde en popüleri Riot Games tarafından 2008 yılında çıkarılan League of Legends yani  LoL.  Dünyada 70 Milyon, Türkiye’de 3 Milyon kadar oynayıcısı var.

Kaan Kural da resmi LoL yorumcusu. LoL TV’de maçların yorumculuğunu yapıyor.

Kaan Kural’a göre Goblin’in en öenmli amaçlarından bir tanesi insanların sosyalleşmesine olanak sağlamak.

ESporu paintballa benzeten Kural,  dijital dünyanın bir numaralı rekabetinin eSpor müsabakalarında gerçekleştiğini söylüyor. Rekabeti izleyenin de en az yaşayan kadar keyif aldığını söylüyor.

Ayrıca Kaan Kural son dönemlerde eSpor oyuncularına verilen değerin de arttığını, birkaç yıl içerisinde yapılan sözleşmeler ve transferlerin futboldaki gibi ses getireceğini de söylüyor.

eSpor’un gerçek bir spor olup olmadığı sorusuna ise motorsporları ne kadar spor ise bu da o kadar spor şeklinde cevap veriyor ve dijital müsabaka da denilebileceğini de ekliyor.

Kaan Kural, ilk eSpor takımını kuran Beşiktaş’tan sonra Fenerbahçe ve Galatasaray’ın da eSpor takımı kurma düşüncelerinin olduğundan ama tam olarak ne zaman gerçekleşeceği konusunda net bir bilgisi olmadığını da ekliyor.

(Oyunder Haftalık Bülteni/ Ahmet Sivaslı-Spor Editörü/ Al Jazeera) 

ByNoGame Canlı Destek