Giriş Yap    Üye Ol
Oyunlar   GB   İtem   CS:GO Skin   Key   Destekle   Para Yükle   Haberler   İletişim   Yorum  
 
 Haberler    League of Legends   LOL 2014 KMF Turnuvası Lol Mecmua Dergi Röportajı 

Merhaba Sihirdarlar ve ByNoGame sevenleri. Geçtiğimiz günlerde yapılan Kış Mevsimi Final Şampiyonası sonrası Lol Mecmua E-Dergisi  ByNoGame Ceosu Murat Bey ile  bir  söyleşi ve röportaj gerçekleşltirdi.  #ByNoGame    #E-Spor     #League of Legends   #Dark Passage ByNoGame konularını içeren bu görüşmenin ayrıntılarını sizler için paylaşıyoruz. Keyifli okumalar.

 

LM: Bynogame olarak yaptığınız yerinde hamleyle Türkiye’de gerçekleşen ilk lisanslı e-spor etkinliğinde Dark Passage takımının Ana Sponsoru oldunuz. Hemen daha ilk günde finalden üstün gelen taraf olarak ayrılmayı başardınız. Öncelikle ByNoGame nedir, neler yapar, oyun camiasında nasıl bir yere ve öneme sahiptir?

ByNoGame online oyunlarla ilgili aklınıza gelebilecek olan bütün ürünleri tek bir platform içinde alabileceğiniz bir e-ticaret sitesidir. 2007 yılından beri, 7 yıldır bu işin içindeyiz. Bugüne kadar 100.000’i aşkın kullanıcımıza aralıksız destek hizmeti vermekteyiz. Kullanıcılarımız sabah 09:00 gece 01:00 saatleri arasında bizden canlı destek hizmeti ve ürün alımı yapabilirler. Okulların tatil olduğu yaz aylarında 7/24 kullanıcılarımıza hizmet vermekteyiz. İtem pazarı uygulamamız çok seviliyor. Satıcılar satmak istedikleri oyun içi ürünleri bu pazara ilan olarak bırakabiliyor, alıcılar da yorum yazarak ek bilgi ya da fiyat indirimi isteyerek özgürce ürünler alabiliyorlar. Bynogame alıcı ve satıcıyı aynı çizgide buluşturarak güvenle alıcıyı iteme, satıcıyı da paraya kavuşturmuş oluyor.

Ayrıca ByNoGame’in birçok oyun firması ile anlaşması var. Bunların başında Nttgame ve ona bağlı olan Knight Online geliyor. Yakın bir zamanda Kingdom Online Oyunu’nu da duyuracaklar. Ve tabi ki Riot Games ile bayilik anlaşmamız var. Point Blank, Silkroad, Metin-2, Gameforge, Joygame ve daha burada adını sayamadığımız iki yüze yakın oyunun E-Pin satışlarını yapıyoruz. Riot Games ile daha farklı bir durumdayız. League of Legends’ın Türkiye’de e-spor olarak başka bir noktaya taşınması ve bizim de e-spora vermiş olduğumuz ufak çaplı destekler League of Legends KMF Şampiyonluğu’ndan itibaren büyük bir aşama kaydetti. Öncesinde gümüş sponsorluğunu üstlendiğimiz Dark Passage takımının altın sponsorluğuna, yani Ana Sponsorluğa yükseldik. Bundan sonra Dark Passage ismi DP Bynogame olarak anılacaktır.


LM: Siz iki gün boyunca burada nasıl bir ortamla karşılaştınız? Sizce nasıl bir etkinlikti, bize yorumlar mısınız?

Riot Games’in yaptığı etkinlikler günden güne büyüyor. Bununla ilgili belirli alt yapı sıkıntıları olabilir, aşılır. Türkiye’deki internet erişim hızı ile binlerce insanı bir ortamda buluşturmak zor bir iş. Dev bir şirket organizasyonu olduğu kadar aynı zamanda bir gönül işi. Burada çalışan bütün arkadaşların ve gelen tüm takımların emeği var. İstanbul gibi on üç milyonluk nüfusa sahip bir kentte insanın evden çıkıp markete gitmesi dahi işken, binlerce taraftar buraya akın etti. Tüm ziyaretçileri takdir ediyorum. Kazanan ya da kazanamayan bütün takımların oyuncularını da tek tek tebrik ediyorum. Bu anlamda oldukça zorlu bir organizasyon. Fakat gün geçtikçe daha da büyüyeceğini düşünüyorum. Daha farklı oyun firmalarının daha değişik organizasyonlara imza atacağına inanıyorum. League of Legends’ın bir avantajı da oyunun kurgu yapısı gereği bir lig şeklinde devam etmesi ve maçlarla ilerlemesidir.


LM: Dark Passage Türkiye’de tüm takımları domine eden bir takım. Siz DP Bynogame’e sponsor olurken e-spor Kulübü olarak mı yoksa sadece League of Legends takımı olarak mı baktınız?

Genel anlamda, bir e-spor işi olarak bakıyoruz. Şu an League of Legends turnuvası olduğu için bu konuyu konuşuyoruz. Biz de bu elektronik ürünlerin satışını yaptığımız için doğrudan aynı sektörde bu döngünün içinde yer alıyoruz. Zaten önceden belirttiğim gibi 100.000’i aşkın oyuncu ile doğrudan bağlantımız var. Ayrıca sitemiz üzerinden alışveriş yapan, bizimle hali hazırda tanışmış, daha önce sitemize giriş yapıp bizden öneri almış olan kullanıcılarımız da var. Bunları birleştirdiğimiz zaman bizim e-spor ile ilgilenmemiz çok doğal. Bu anlamda bir basketbol ya da voleybol takımı yerine bir e-spor takımına sponsor olmamız oldukça mantıklı. Biz liderliğe oynayan bir şirket olduğumuz için lider bir takımla anlaşma yaptık. İşte bu yüzden: Dark Dassage Bynogame...


LM: Bildiğiniz üzere Gençlik ve Spor Bakanlığı bir karar alarak e-sporu gelişmekte olan bir spor olarak gösterdi. Dark Passage’ın ilk resmi turnuvasında aldığı galibiyet ayrı bir önem taşıyor. Bunun hakkında siz neler düşünüyorsunuz?

Bu gelişmeyi çok olumlu karşıladık. Ben gelecek konusunda vizyon sahibi olduğumuzu düşünüyorum. Gençlik ve Spor Bakanlığı da günümüz vizyonunu yakalamış durumda.

5 yıl sonra, belki de 5 yıla kalmadan teknolojinin gelişimi ile e-sporun ana spor dalları arasında olacağını görebiliyorum. Özellikle ailelerin de çocuklarına bunun bir iş olabileceğini, bunun profesyonel çerçevede değerlendirilmesi gerektiğini, buna göre yorumlama yapmalarını rica ediyorum. Genel olarak ailelerde, oğlumuz/kızımız okul okusun, gitar çalmasın, oyun oynamasın görüşü vardır. Bırakın çocuk kendi hikayesini kendisi yaratsın. Kendi sanal kahramanıyla kahraman olsun. Mutlu olduğu işi yapsın. Çevremiz mutsuz insanlarla dolu. Sevmediği bir işi yaparak 10 kuruş kazanacağına, sevdiği bir iş yaparak 5 kuruş kazansın. Onunla çalışan insanlar da keyif alsın. Ben daha güzel bir dünya düşünemiyorum.


LM: Vaktinizi çok almak istemiyorum. Son olarak sizin oyunculara, kullanıcılarınıza, LoL Mecmua okurlarına ya da Dark Passage takımının fanlarına iletmek istediğiniz bir şeyler var mı?

Hepsine birden toplu bir mesaj vermek istiyorum. Oyunu sadece oyun olarak görmeyen, işi ciddiye alan herkesin daha farklı bir konumda olduğunu görüyorum. Bir kere oyun zeka işidir, bu bir zeka hamlesidir ve bir strateji işidir. Hile ile, bağırarak, küfür ederek bir yerlere varılmaz. DP Bynogame takımı KMF Şampiyonluğu’nda bunu herkese gösterdi. DP Bynogame’in onlara örnek olmasını, bizim onlara kusursuz liderlik etmemizi ve LoL Mecmua’nın ise kullanıcılara bunu en iyi şekilde duyurmasını istiyorum.                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                             

LOL 2014 Kış Mevsimi Finali ayrıntıları için TIKLAYINIZ..  Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.

  Yorum Ekle

Yorum yapmak için lütfen üye girişi yapınız...

E-Posta :
Şifre :
Güvenlik Kodu :
    Üye Olmak İstiyorum
    E-posta / Şifremi Unuttum
    Aktivasyon Kodu Gönder


ByNoGame Canlı Destek